14 projektów, z czego 10 już zrealizowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie w ramach Osi Priorytetowej VIII Mobilność regionalna i ekologiczny transport, działanie 8.1 Regionalny Układ Transportowy RPO WL na lata 2014 – 2020, to projekty strategiczne Województwa Lubelskiego.
Ponad 217 kilometrów dróg wojewódzkich wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą zostało lub zostanie rozbudowanych lub zbudowanych na nowo, dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.
Ponad 845 milionów złotych to wkład z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 na 10 projektów drogowych, które były realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Siedem z nich doczekało się już zakończenia i zostało oddanych do użytkowania. Największy z nich to droga nr 815 z Lubartowa do Parczewa, która jest alternatywą dojazdu z Lublina do Białej Podlaskiej. Poza jej obustronnym poszerzeniem, wybudowano na całej długości ścieżkę rowerową. Nadal w budowie jest pierwszy etap drogi z Warszawy przez Dęblin do Puław. Poza poprawą bezpieczeństwa i komunikacji, zdecydowanie wzrosła atrakcyjność naszego regionu – mówi Marszałek Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
Teraz, podróżowanie drogą wojewódzką z Lublina do Biłgoraja czy z Lubartowa do Parczewa to czysta przyjemność. Kierowcy już nie muszą martwić się o zawieszenie w swoich samochodach czy zniszczone felgi. A jak wiadomo, wcześniej bywało różnie. Mieszkańcy Chodla czy Stężycy wreszcie mogą odetchnąć bo samochody ciężarowe już nie stwarzają zagrożenia jeżdżąc przez te miasta.
Zwiększenie dostępności komunikacyjnej w województwie to jeden z priorytetowych celów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie nowe odcinki dróg wojewódzkich wraz z całą infrastrukturą okołodrogową, znacząco poprawią komfort jazdy w naszym regionie. Dzięki nim, podróżowanie przez Nasze Województwo, stanie się o wiele bardziej atrakcyjne – mówi Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa.
Warto zaznaczyć, że oprócz budowy lub przebudowy dróg, została wybudowana cała infrastruktura towarzysząca. Nowe ścieżki rowerowe, chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i dojścia do nich. A wszystko dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zostało wykonane także nowe energooszczędne oświetlenie, dzięki któremu piesi i rowerzyści a także kierowcy mogą czuć się bezpieczni.
Dzięki Funduszom Europejskim udało nam się zrealizować już 11 projektów obejmujących budowę lub przebudowę dróg wojewódzkich. Obecnie realizowane są jeszcze 2 – Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 833 Chodel – Kraśnik oraz Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 835 Lublin-Wysokie-Biłgoraj-Sieniawa-Przeworsk-Kańczuga-Dynów-Grabownica Starzeńska – mówi Paweł Szumera, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.